De Verenigde Staten hebben in het geheim Huawei bespioneerd om bewijs te verzamelen in de fraudezaak tegen de Chinese smartphone- en telecomfabrikant. Dat hebben openbaar aanklagers donderdag bekendgemaakt.

Het bewijs dat op die manier verzameld is, zou vertrouwelijk behandeld moeten worden. Mogelijk worden details die in de rechtszaak behandeld zullen worden daardoor niet publiekelijk besproken of openbaar gemaakt.

Het gaat om bewijs dat zowel door middel van elektronische surveillance als fysieke doorzoeking is bemachtigd. Een speciale rechtbank moet toestemming geven om door middel van de wet Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) bewijs te verzamelen.

De FISA wordt normaal gesproken ingezet in rechtszaken die te maken hebben met spionage. Huawei wordt in deze fraudezaak verdacht van illegale handel met Iran, een land dat op de Amerikaanse sanctielijst staat.

Fraudezaak loopt naast beschuldiging spionage

Huawei-topvrouw Meng Wanzhou werd in december in relatie tot de vermeende fraude gearresteerd. Zij verblijft momenteel onder huisarrest in haar woning in Canada, in afwachting op een uitspraak over haar uitlevering aan de Verenigde Staten.

De openbaar aanklager in de VS heeft Huawei donderdag kenbaar gemaakt van plan te zijn om het door middel van spionage verzamelde bewijs in de rechtszaak tegen het bedrijf te gebruiken.

De Verenigde Staten beschuldigen Huawei er, zonder publiek bewijs, eveneens van middels zijn telecomapparatuur spionage namens China te faciliteren. Het land probeert onder meer om Europese bondgenoten te overtuigen om geen Huawei-apparatuur in hun toekomstige 5G-netwerken toe te staan.

Nieuwsbrief

https://www.nu.nl/internet/5827389/verenigde-staten-bespioneerden-huawei-voor-bewijs-in-fraudezaak.html