De overheid van Oekraïne vraagt op hackerforums om vrijwilligers die de vitale infrastructuur van het land kunnen beschermen tegen aanvallen van Rusland. Dat schrijft Reuters op basis van ingewijden. Ook is Oekraïne op zoek naar mensen die kunnen helpen bij de inzet van cyberspionage tegen Russische troepen.

Sinds donderdag verschijnen verschillende oproepen van Oekraïne op hackerforums. Daarin wordt gezegd dat het voor de “Oekraïense cybercommunity” tijd is om zich te mengen in de digitale verdediging van het land.

Hackers en cybersecurityexperts wordt gevraagd om zich op te geven via een formulier op Google Docs. Daarin kunnen ze aangeven wat hun specialisme is, bijvoorbeeld het ontwikkelen van schadelijke software.

De vrijwilligers moeten uiteindelijk worden opgedeeld in een team dat aanvalt en een team dat verdedigt. Het verdedigende team zou onder meer cyberaanvallen op energiecentrales en watersystemen moeten pareren. Wat het aanvallende team gaat doen, is onduidelijk.

Onder meer het cybersecuritybedrijf Cyber Unit Technologies heeft de oproepen op hackerforums geplaatst. Volgens oprichter Yegor Ashev kreeg hij daartoe opdracht van het ministerie van Defensie. Het bedrijf van Ashev is een bekend bedrijf dat de digitale vitale infrastructuur van Oekraïne beschermt in opdracht van de regering.

Aanvallen op Oekraïense websites

De afgelopen tijd heeft Oekraïne veel te kampen met cyberaanvallen. Zo lagen verschillende sites van overheidsinstellingen en banken plat. Deze week werd ook een nieuwe vorm van malware ontdekt, die honderden computers besmette in Oekraïne.

Daarnaast werd duidelijk dat de door Europa geboden cyberhulp is uitgesteld, nu de oorlog tussen Oekraïne en Rusland is losgebarsten. Ook Nederland zou een bijdrage leveren aan dat team van cybersecurityexperts.

Source