De Mars InSight-lander is vermoedelijk definitief uitgevallen, heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA maandag op Twitter bekendgemaakt. De Marslander heeft op 11 december de laatste foto van Mars gestuurd.

NASA meldde in mei dat er een einde zou gaan komen aan het avontuur met de InSight-lander. Er heeft zich veel stof opgehoopt op de zonnepanelen van de lander, waardoor het apparaat steeds minder energie kan opwekken. De ruimtevaartorganisatie voorspelde toen dat de lander het eind van het jaar niet zou halen.

Op Twitter schrijft NASA uit naam van de InSight-lander: “Mijn energieniveau is erg laag, dus dit kan de laatste foto zijn die ik kan verzenden. Maar maak je over mij geen zorgen: mijn tijd hier is zowel productief als sereen geweest. Als ik met mijn missieteam kan blijven praten, zal ik dat doen, maar ik zal hier binnenkort afmelden. Bedankt dat je bij me bent gebleven.”

InSight werd in mei 2018 gelanceerd. In november van dat jaar landde het ruimtevaartuig op Mars. In totaal heeft de Marslander meer dan dertienhonderd bevingen vastgesteld op de rode planeet. Daaronder ook een extreem zware marsbeving op 4 mei, die de planeet tien uur liet trillen. De lander deed ook onderzoek naar de atmosfeer en magnetische velden van de planeet.

Source