De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil dat het Inlichtingenbureau (IB) binnen een maand opheldering geeft over hoe het met gegevens van burgers omgaat. De gegevensbeschermingsautoriteit vreest dat burgers mogelijk opnieuw slachtoffer kunnen worden van onrechtmatig overheidshandelen, net als in de toeslagenaffaire, meldt Trouw.

Het IB, die gemeenten onder meer helpt met fraudeopsporing bij uitkeringen, moet toelichten hoe het met gegevens van burgers omgaat. Het gaat om welke gegevens er worden verwerkt, op welke manier dat gebeurt en welke wettelijke grondslag daarvoor bestaat.

Als blijkt dat het IB zich niet aan de Europese privacywet houdt, moet het “onmiddellijk stoppen” met illegale burgerdataverwerkinigen, zegt de AP.

Het IB werd in 2001 het opgericht door het ministerie van sociale zaken, om op basis van grootschalige verwerking van gegevens van burgers gemeenten te helpen bij het beoordelen van aanvragen voor uitkeringen en ‘signalen’ van mogelijke fraude door te geven.

De AP heeft grote vraagtekens of het IB voor de verwerking van al die data wel altijd bevoegd is volgens de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG). Ook twijfelt de autoriteit of er na het combineren van allerlei data nog wel te achterhalen valt waarom mensen op bepaalde lijstjes terecht komen.

“Het is een dataoceaan waar veel instanties gebruik van maken, maar waarvan niemand weet wat er nu precies gebeurt”, zegt AP-voorzitter Aleid Wolfsen tegen de krant.

Source