Google erkent ruim 2.500 misleidende bitcoinadvertenties met de namen en foto’s van Jort Kelder, Alexander Klöpping, Arjen Lubach en Willem Middelkoop te hebben verspreid. Dat zei de advocaat van het techbedrijf, Matthijs Kaaks, dinsdag in de rechtbank van Amsterdam. De bekende Nederlanders eisen dat Google stopt met advertenties die in de vorm van nieuwsberichten worden verspreid.

Van de ruim 11.000 via Google aangeboden reclames met de namen van de bekende Nederlanders, werden er 8.500 vooraf gefilterd door Google, zegt de advocaat. “Het probleem is nog veel groter, want er zijn nog veel meer publieke figuren die hier slachtoffer van zijn”, zei Kaaks. “In een kwart van de gevallen kwamen er valse bitcoinadvertenties doorheen.”

Kaaks noemde de score van 77 procent gefilterde berichten teleurstellend. De advocaten van Google zeggen dat het bedrijf wél succesvol is in het weren van malafide adverteerders. “Google werkt hard om een schoon advertentienetwerk te bieden”, aldus de raadsvrouw van het bedrijf, Dorien Verhulst.

Veruit de meeste advertentieonderdelen die er vanaf het jaar 2018 doorheen glipten waren advertenties met de beeltenis van Op1-presentator Kelder. Bij elf campagnes is de naam of foto van internetondernemer Klöpping gebruikt. Google telde drie campagnes met cabaretier Lubach en één reclame met publicist Middelkoop.

Advertenties zouden consumenten hebben misleid

Google is de grootste aanbieder van online reclameruimte en exploiteert de advertentieruimte op 35 miljoen websites en apps. De rechtszaak van Kelder draait om advertenties op nieuwssites die lijken op nieuwsberichten en daarmee consumenten misleiden.

In 2018 en 2019 werden consumenten overspoeld met malafide bitcoinadvertenties. “Het is lang niet altijd duidelijk dat het gaat om nepnieuwsberichten”, aldus Kaaks. “Alles is erop gericht om mensen door te laten klikken. Google is daarvoor verantwoordelijk.”

Source