Jaja, het coronavirus zou de grote transformatie in legal tech land met zich meebrengen. Maar om heel eerlijk te zijn heb ik het idee dat dat toch wat rustiger gaat nu het lijkt (nadruk op lijkt) alsof die crisis aan het overwaaien is. Wat ik ondertussen wel heel grappig vind om te merken, is dat er wél steeds meer vraag en aandacht voor legal tech oplossingen komen vanuit andere dienstverleners. Ik heb dat al eerder geroepen, maar ik zie nu meer bevestiging: door legal tech kunnen andere beroepsgroepen meer van het juridische erbij gaan doen, want dat versterkt hún eigen dienstverlening. Oh en ze zullen goedkoper zijn voor dat juridische.

Bij Artificial Lawyer las ik over de lancering van de “Legal Business Services” groep van Deloitte, een van de Big 4 accountantskantoren. Dat gaf veel ach en wee in Amerika, als zo’n grote jongen met een bak met geld juridische diensten gaat verrichten dan is dat het einde van de advocatuur. Net zoals advocaten wel konden inpakken toen we rechtsbijstandsverzekeraars kregen. Niet dus. (En de grap is dat Deloitte in de meeste staten helemaal geen juridisch advies mág geven want adviesmonopolie.)

Het signaal is wel een mooie, want van een accountantskantoor zou je niet direct juridisch advieswerk zoals contracten verwachten. Maar het kan natuurlijk wel, en als je anno 2020 een nieuwe dienst in die niche opzet waarom zou je dat dan niet met legal tech doen? Dan ben je sneller, effectiever en met minder mensen klaar dan de traditionele dienstverleners.

In Nederland geldt geen adviesmonopolie voor advocaten, iedereen mag juridische diensten verlenen. Alleen procederen is gedeeltelijk een afgeschermde markt. Dus als je als boekhouder, accountant, coach of welk beroep dan ook juridische diensten erbij wil doen, dan kan dat. En met legal tech kan dat vaak ook nog goedkoop én op het niveau van een advocaat of jurist. Dat zijn immers gewoon de documenten of kennis die je erbij koopt.

En omdat je het goedkoop inkoopt, kun je het goedkoop wegzetten als je wilt. Ik zie daarbij vooral interesse in het gratis (of bijna gratis) weggeven van de dienst. Als lokkertje, als upsell, als complimentje, hoe je het maar wil noemen. Waar het om gaat, is dat je jouw klanten wat extra’s kunt bieden dat de concurrent niet heeft. Daar hoef je niet perse geld voor te vragen, dat geld verdien je met wat je core business is.

Een bijeffect van die strategie is dat de prijs van juridisch advies omlaag gaat. Dat noemen we commodificatie, een term die ik al vaker heb laten vallen bij juridische dienstverlening. Goedkoop, standaard en simpel. En laat dat nou precies zijn waar computers goed in zijn. Ik ben heel benieuwd!

Arnoud

Source