
Een lezer vroeg me:
Nog steeds rij ik met veel plezier in mijn Volvo uit 2007. Alleen ontdekte ik vorige week dat het eCall systeem uitgeschakeld werd door Volvo, vanwege de aanstaande uitfasering van 2G/3G eind 2027. Dat is een probleem want ik moet bijna weer mijn APK doen, en die vereist een werkend eCall-systeem. Heeft Volvo zo mijn auto waardeloos gemaakt?
Het 2G netwerk voor mobiele telefonie is alweer uit 1994, en geldt anno 2026 als traag, onveilig en inefficiënt. Vandaar dat providers langzaam maar zeker deze technologie uitfaseren.
Sinds 2018 is het systeem eCall verplicht. Hiermee kunnen hulpdiensten automatisch worden ingeschakeld bij een ongeval door automatisch 112 te bellen. Daarbij is vaak gekozen voor 2G/3G verbinding, omdat dat it toen de meest betrouwbare en dekkende mobiele standaard in Europa was. Je hoeft alleen maar een spraakoproep naar 112 te kunnen doen, immers.
Als 2G/3G uit de lucht gaat, dan kunnen auto’s met dat oudere type modem dus niet meer een eCall-telefoontje plegen. En dat is een probleem met de APK. In artikel 5.2.71 lid 6 van het RDW APK Handboek staat:
Het eCall-boordsysteem van personenauto’s moet deugdelijk zijn geïnstalleerd en geconfigureerd en goed werken.
Wanneer de auto bij aanzetten een melding geeft dat eCall uit staat of niet werkt, leidt dat tot afkeuring. De regels kennen geen ruimte voor overmacht zoals wanneer de telecomprovider eCall onbruikbaar maakt.
De enige echte oplossing lijkt het vervangen van de eCall-module door een variant die werkt op 4G of 5G.
In de praktijk is dat echter allesbehalve eenvoudig, het behelst meer dan een software-update. De hardware dient vervangen te worden, wat kostbaar is en tijdrovend. Dit kan leiden tot een grotere druk op de capaciteit van werkplaatsen. Belangrijkste vraag: wie gaat dit betalen?
In mei meldde minister Karremans (infrastructuur) dat wordt gewerkt aan een gedoogconstructie, maar hoe die er uit moet zien is nog onduidelijk. Wat extra tijd is zeker haalbaar, maar dan moet iedereen dus alsnog naar de garage. Een herdefinitie van eCall naar “eCall die werkt met 3G/4G” in de APK regels lijkt me de enige optie.
Arnoud













