Twintig mannen en zeventien vrouwen uit Nederland maken nog kans om astronaut te worden. Ze zijn door de eerste selectieronde van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gekomen. In totaal zijn 1.361 mensen nog in de race. De ESA heeft donderdag de cijfers per land bekendgemaakt.
Bijna duizend Nederlanders hadden zich aangemeld voor de eerste selectieronde. Daarvan zijn er dus al ruim 900 afgevallen. De ESA wil in oktober de definitieve selectie bekendmaken. De nieuwe astronauten gaan naar het internationale ruimtestation ISS, en misschien ooit naar een nieuw ruimtestation rond de maan.
In januari maakte de ESA al bekend dat er 1.361 mensen naar de tweede selectieronde gingen. Die werden geselecteerd uit ruim 22.000 aanmeldingen voor de eerste ronde.
Bij de vorige selectieronde, in 2008, waren er in totaal 8.413 aanmeldingen. Slechts zes van hen werden uiteindelijk aangenomen. Daar zaten geen Nederlanders tussen. Bij de ronde daarvoor, in 1998, werd de Nederlander André Kuipers aangenomen.
Tot nu toe zijn vier geboren Nederlanders in de ruimte geweest: Lodewijk van den Berg, Wubbo Ockels, Kuipers en Oliver Daemen. De toen achttienjarige Daemen ging vorig jaar mee met een commerciële ruimtevlucht van Blue Origin, het bedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos. Bezos zelf was toen ook aan boord.
ESA zoekt ook astronauten met lichamelijke beperking
De ESA zoekt ook astronauten met een lichte lichamelijke beperking. Het gaat bijvoorbeeld om mensen bij wie het ene been aanzienlijk korter is dan het andere been, mensen die een onderbeen missen en om mensen die korter dan 1.30 meter zijn.
Zij kunnen ‘parastronaut’ worden. Uit die groep kwamen 257 aanmeldingen, onder wie dertien Nederlanders. Van hen zijn in totaal 27 nog in de race. Het is niet bekend of onder hen ook Nederlanders zijn.













