Een website met een like-knop van Facebook, wordt er ook voor verantwoordelijk gehouden persoonsgegevens naar het sociale netwerk door te sturen. Dat heeft de Europese rechter op maandag bepaald.
De Europese rechter keek naar een zaak over het Duitse Fashion ID. Op die site is een like-knop van Facebook geplaatst. Hiermee kunnen gebruikers ervoor kiezen Fashion ID op Facebook te volgen.
De knop heeft ook een tweede functie: hij vertelt aan Facebook welke internetgebruikers op een websitepagina zijn geweest. Deze informatie wordt gebruikt om bijvoorbeeld een profiel voor advertenties samen te stellen. Volgens de aanklagers gebeurde dit zonder dat vooraf toestemming werd gevraagd.
Volgens de Europese rechter zijn in dit geval zowel Fashion ID als Facebook verantwoordelijk voor de gegevensverzameling. De Duitse site zou zijn gebruikers daarom ook duidelijk moeten vertellen dat gegevens met het sociale netwerk te delen.
Het arrest van de Europese rechter wordt gedeeld met het Duitse gerechtshof, dat een oordeel in de zaak zal vellen. De Europese uitspraak kan echter gewicht hebben in toekomstige zaken bij Europese rechtbanken.
Gevolgen voor meer Europese sites
Het oordeel kan gevolgen hebben voor andere websites die like-knoppen voor Facebook tonen. Het kan ertoe leiden dat sites explicieter toestemming moeten vragen voordat ze een like-knop laten zien, net zoals er nu toestemming nodig is om cookies te plaatsen en persoonsgegevens te verwerken. De knop valt immers onder gegevensverwerking.
Websites zijn volgens de rechter alleen verantwoordelijk voor het doorsturen van persoonsgegevens naar Facebook. Heeft het sociale netwerk die data eenmaal in handen, dan kan een site niet garant worden gehouden voor wat er vervolgens mee gebeurt.













