
Goedkopere kaarten
Doordat met het nieuwe systeem alles centraal geregeld wordt, kunnen de chipkaarten en paaltjes goedkoper worden. Om dit te laten werken moet een deel van de 60.000 palen worden vervangen, het andere deel is al op het nieuwe systeem voorbereid.
Er wordt hierbij gebruikgemaakt van het EMV-protocol (een afkorting voor Europay, Mastercard en Visa), waar ook onze bankpassen en mobiele betalingen mee werken. Je bankpas, telefoon of chipkaart ‘praat’ dus eigenlijk via internet met een centraal systeem.
Dat betekent wel dat er in het geval van een internetstoring een zogeheten buffercapaciteit moet zijn waardoor het inchecken gewoon kan doorgaan. Als alles weer werkt worden de transacties alsnog verwerkt.
2021 en 2023
Staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur sprak in een brief aan bestuurders van ov-bedrijven de verwachting uit dat het nieuwe systeem in 2021 gereed is. Twee jaar later moet het huidige systeem dan worden vervangen.
Van Kuijk heeft wel wat vraagtekens bij die planning. “Als ze in 2021 het systeem klaar willen hebben, moeten ze dus in twee jaar een systeemontwerp hebben, een werkende backoffice klaar hebben én – en dat is het lastigste – ook alle poortjes hebben vervangen. Dat lijkt me te snel.”
Volgens hem is de brief van de staatssecretaris vooral een vraag aan de bestuurders om aan de slag te gaan met de palen die onder hun verantwoording vallen.
Het nieuwe systeem wordt al getest. Op het spoortraject tussen Den Haag en Leiden loopt een test waarbij duizend mensen kunnen inchecken met hun pinpas of creditcard. Daaruit blijkt dat het systeem langzamer werkt dat het huidige.
Iedereen die wel eens met het openbaar vervoer reist zal de lange rijen voor de paal of het poortje wel kennen bij het uitchecken. De Coöperatie Openbaar Vervoerbedrijven bekijkt hoe dat verbeterd kan worden.













